Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

www.zkm.elblag.com.pl | zkm@elblag.com.pl | marketingzkm@zkm.elblag.com.pl
Dzisiaj jest 25 wrz 2020, 17:37

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12 cze 2014, 23:24 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 18:05
Posty: 1180
Lokalizacja: Elbląg
Upalne dni w tym roku już wielokrotnie nawiedziły Elbląg, najwyższa więc pora założyć wątek na ten temat.
Wszyscy doskonale pamiętamy szumne zapowiedzi, że elbląskie autobusy od czasu obowiązywania nowych umów na przewozy będą rzekomo dużo lepiej wentylowane i najogólniej ujmując, znacząco poprawi się komfort podróży pasażerów w czasie pogody, jaka ostatnio u nas panuje. Jak można się tego było niestety spodziewać, okazało się to wszystko jedną wielką ściemą. :? I wcale nie chodzi tutaj tylko o to, czy jeżdżące po naszych ulicach autobusy spełniają postawione przez ZKM wymagania (o tym za chwilę). Podstawowy powód, od którego należałoby zacząć, jest taki, że wbrew pozorom ZKM w tych nowych umowach z przewoźnikami nie zawarł w zasadzie nic nowego i istotnie zmieniającego dotychczasowy stan rzeczy w tym temacie!

Cytuj:
3. Liczba otwieranych okien (przesuwnych lub uchylnych) w części pasażerskiej:
3.1. w autobusach typu A i B co najmniej 2 okna,
3.2. w autobusach typu C co najmniej 4 okna (co najmniej 2 okna pod warunkiem wyposażenia autobusu w dodatkową wymuszoną wentylację nawiewową z oddzielnym zasilaniem);
4. Liczba uchylnych wywietrzników (klap) dachowych:
4.1. w autobusach typu A co najmniej 1 wywietrznik dachowy;
4.2. w autobusach typu B i C co najmniej 2 wywietrzniki dachowe (dopuszcza się jeden pod warunkiem, że liczba okien otwieranych w przedziale pasażerskim wynosi nie mniej niż 8).


Tak naprawdę jedyna zmiana na plus, jaka wynika z powyższych zapisów, to wymóg "wymuszonej wentylacji nawiewowej z oddzielnym zasilaniem" w wypadku autobusów, które mają mniej niż 4 otwierane okna. Takie postawienie sprawy miało zapewne zagwarantować, żeby pasażerowie nie przeżywali więcej latem takiego koszmaru, jak w volvach z PKA (i kiedyś PKS) oraz mercedesach i neoplanach z ALP-u. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce jeden z tych pojazdów i tak pojawił się na trasie jako #791, o czym było w innym wątku...
Cała reszta zostaje po staremu, jeżeli nie zmienia się wręcz na gorsze, jeżeli porównamy przykładowo, co pod względem okien oferują nowe crosswaye i poczciwe, wycofane z ruchu jelcze. Oczywiście trzeba tu również wziąć pod uwagę to, że producenci oferują pod tym względem to, co oferują, i ZKM musiał postawić wymagania możliwe do zrealizowania przez przewoźników. Ale nie zmienia to faktu, że obietnica lepiej wentylowanych autobusów nie została spełniona.


Jeżeli chodzi o drugi aspekt sprawy, czyli kwestię spełniania bądź nie zacytowanych wyżej zapisów, to do ZKM-u mam takie pytanie - czy w autobusach wszystkie wymagane elementy muszą być sprawne i nadające się do użytku, czy wystarczy, żeby tylko były? :D Pytanie może wydać się głupie, ale sęk w tym, że od odpowiedzi na nie zależy, czy całkiem sporo z obecnie jeżdżących autobusów ma prawo jeździć.

_________________
- Panie, pan ludzi wozisz!
- Czasami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 09:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2013, 09:49
Posty: 267
W felietonie scorpio44 kilka rzeczy wymaga sprostowania lub uzupełnienia.
scorpio44 pisze:
Podstawowy powód, od którego należałoby zacząć, jest taki, że wbrew pozorom ZKM w tych nowych umowach z przewoźnikami nie zawarł w zasadzie nic nowego i istotnie zmieniającego dotychczasowy stan rzeczy w tym temacie!

Użytkowniku – mylisz się. Podobnych zapisów (dotyczących liczby okien i wywietrzników) w poprzednich umowach z przewoźnikami nie było! Mając na uwadze doświadczenia z poprzednich lat i sygnały od naszych pasażerów, takie regulacje zostały wprowadzone.
Co do treści owych zapisów dość przytomna uwaga, że:
scorpio44 pisze:
Oczywiście trzeba tu również wziąć pod uwagę to, że producenci oferują pod tym względem to, co oferują, i ZKM musiał postawić wymagania możliwe do zrealizowania przez przewoźników.

Należy przy tym dodać, że wymagania w tym zakresie musiały być na tyle uniwersalne aby nie faworyzowały żadnego producenta czy modelu autobusu. Tak to już jest w zamówieniach publicznych.
scorpio44 pisze:
Ale nie zmienia to faktu, że obietnica lepiej wentylowanych autobusów nie została spełniona.

Bardzo subiektywna opinia. Warto dodać w tym miejscu, że podczas ostatnich upalnych dni, do ZKM nie wpłynęły żadne sygnały od pasażerów na temat komfortu podróży autobusami komunikacji miejskiej w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi. W poprzednich latach takie zgłoszenia pojawiały się notorycznie podczas upalnych dni.
scorpio44 pisze:
czy w autobusach wszystkie wymagane elementy muszą być sprawne i nadające się do użytku, czy wystarczy, żeby tylko były?

Podobno nie ma głupich pytań, ale – z całym szacunkiem – to jest bezdennie głupie. Oczywiście, że postawione wymagania muszą być spełnione. Jeżeli masz informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach lub uwagi w tym zakresie – będziemy zobowiązani za ich przekazanie.

_________________
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 10:29 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 18:05
Posty: 1180
Lokalizacja: Elbląg
moderatorzkm pisze:
Podobnych zapisów (dotyczących liczby okien i wywietrzników) w poprzednich umowach z przewoźnikami nie było! Mając na uwadze doświadczenia z poprzednich lat i sygnały od naszych pasażerów, takie regulacje zostały wprowadzone.

Wiem, że takich zapisów wcześniej nie było! Chodzi o to, że w praktyce i tak zdecydowana większość autobusów jeżdżących po naszych ulicach w latach 2007-2013 wymagania z tych nowych zapisów spełniała. Wyjątkami były wozy, które wymieniłem: volva 1377-1382 i 60510-11, mercedesy 097-98 i neoplany 084-85. Chyba że coś jeszcze pominąłem. Więc w praktyce nowe wymagania nie zmieniły wcale tak wiele, z jednym tylko wyjątkiem, który opisałem w poprzednim poście.

moderatorzkm pisze:
Warto dodać w tym miejscu, że podczas ostatnich upalnych dni, do ZKM nie wpłynęły żadne sygnały od pasażerów na temat komfortu podróży autobusami komunikacji miejskiej w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi.

Czysty przypadek. Szczególnie biorąc pod uwagę, że na razie w dalszym ciągu jeżdżą po naszych ulicach wspomniane wcześniej volva z PKA, w których nie otwiera się żadne okno. Nie wspominając o nieszczęsnym #791 (który akurat jak widzę chyba został wreszcie wycofany).

moderatorzkm pisze:
Podobno nie ma głupich pytań, ale – z całym szacunkiem – to jest bezdennie głupie.

A mnie się wydaje, że to "bezdennie głupie pytanie" nie do końca zostało zrozumiane. Że postawione wymagania muszę być spełnione to chyba oczywiste. Problem w tym, że kiedy podejdziemy czysto literalnie od tych zapisów, to mowa jest tam tylko o tym, że okna/wywietrzniki w takiej a takiej liczbie mają BYĆ, a niekoniecznie że muszą działać. A zmierzałem konkretnie do tego, jak do treści owych zapisów odnieść niesprawne szyberdachy ("uchylne wywietrzniki dachowe" :) ) w bardzo wielu autobusach. Dotyczy to głównie tych sterowanych elektrycznie, ale nie tylko.
No ale skoro jak rozumiem ZKM podchodzi do sprawy zdroworozsądkowo (że mają być i mają działać), to proszę zająć się tym problemem.

_________________
- Panie, pan ludzi wozisz!
- Czasami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 10:40 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 16:03
Posty: 952
Lokalizacja: Elbląg
...


Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 21:28 przez Nick_KM_Elblag, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 12:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2013, 09:49
Posty: 267
scorpio44 - dzięki wspomnianym zapisom takich wyjątków o których piszesz już nie będzie. Przypomnieć warto, że w dobiegającej końca umowie na obsługę pakietu nr 1 wymagania dotyczące taboru nie są tak wysokie jak w przypadku pakietu nr 2 i 3.
Wyższe wymagania w pakiecie nr 1 zaczną obowiązywać wraz z 1 lipca 2014, czyli od rozpoczęcia umowy zawartej w drodze drugiego przetargu na obsługę tego pakietu.
scorpio44 pisze:
A zmierzałem konkretnie do tego, jak do treści owych zapisów odnieść niesprawne szyberdachy ("uchylne wywietrzniki dachowe" :) ) w bardzo wielu autobusach. Dotyczy to głównie tych sterowanych elektrycznie, ale nie tylko.
No ale skoro jak rozumiem ZKM podchodzi do sprawy zdroworozsądkowo (że mają być i mają działać), to proszę zająć się tym problemem.

Zatem należało "konkretnie" przedstawić temat. Jak widać – konkretów nadal brak. Podczas kolejnych kontroli stanu taboru zwrócimy na ten temat szczególną uwagę.

Nick_KM_Elblag pisze:
Nie chcę nic mówić, ale pasażerowie skarżą się zawsze kierowcom na temat upału w autobusie, a kierowca chcąc czy nie chcąc musi odpowiedzieć, że niestety nic z tym nie zrobi nawet gdyby mógł bo "nic nie działa". Po co dzwonić do ZKMu ze skargą?

Nie jest możliwe prowadzenie dokładnej kontroli wszystkich autobusów każdego dnia. Wyrywkowe kontrole taboru są prowadzone praktycznie codziennie, od poniedziałku do piątku. Otrzymujemy najróżniejsze zgłoszenia od pasażerów i staramy się możliwie jak najszybciej je weryfikować i na nie reagować. Jeżeli stwierdzone zostanie np. zaniedbanie po stronie przewoźnika, mamy prawo nałożyć z tego tytułu karę finansową. Zależy nam na podnoszeniu jakości komunikacji miejskiej, dlatego poświęcamy temu dużo uwagi.

_________________
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 12:36 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 16:03
Posty: 952
Lokalizacja: Elbląg
Pewna wada fabryczna w solbusach z PKSu daje w kość gdy w upał trzeba włączyć piec bo inaczej się nie pojedzie. Do tego szyberdachy otwierane "z wiatrem" które nic nie dają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 cze 2014, 13:32 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 18:05
Posty: 1180
Lokalizacja: Elbląg
Nick_KM_Elblag pisze:
Pewna wada fabryczna w solbusach z PKSu daje w kość gdy w upał trzeba włączyć piec bo inaczej się nie pojedzie.

Coś Ci dzwoni, ale nie do końca wiesz, w którym kościele biją... czy jakoś tak. :mrgreen:
Zresztą grzejące kaloryfery w solbusach to jest w ogóle odrębny temat, również wart uwagi. Ale na razie mówimy o problemie niesprawnych szyberdachów, który rzeczywiście m.in. również solbusów dotyczy. Oprócz tego małe mazy i mercedesy z Warbusa. No to parę konkretów już podałem. :)

_________________
- Panie, pan ludzi wozisz!
- Czasami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lip 2014, 10:30 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 18:05
Posty: 1180
Lokalizacja: Elbląg
Chciałem przypomnieć, że mamy już 9 lipca, upały, a wymagane elementy w wielu autobusach wciąż niesprawne...

_________________
- Panie, pan ludzi wozisz!
- Czasami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lip 2014, 13:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2013, 09:49
Posty: 267
W ostatnich dniach nasi pracownicy podczas wyrywkowych kontroli zwracają na to szczególną uwagę i nie napotkali nieprawidłowości. Jeżeli faktycznie posiadasz wiedzę o usterkach - zachęcamy do podzielenia się nią na tym forum.

_________________
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lip 2014, 13:39 
Offline

Rejestracja: 01 lut 2013, 16:03
Posty: 952
Lokalizacja: Elbląg
...


Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 21:28 przez Nick_KM_Elblag, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group