Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

www.zkm.elblag.com.pl | zkm@elblag.com.pl | marketingzkm@zkm.elblag.com.pl
Dzisiaj jest 22 lis 2017, 08:19

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

A niech to ma swój temat...

Problem jest i wiemy o nim wszyscy.
Jak wiadomo już za niecały miesiąc będzie święto zmarłych (zmienione, bo sebek nie ogarnął tematu)... a wraz z nim coroczne problemy (choć mam nadzieję, że się mylę).
Dlaczego autobusy PKSu w trakcie Wszystkich Świętych mają z lewej strony wywieszoną kartkę z (dwucyfrowym!!!) numerem taborowym?
Ludzie bardzo często myślą, że to jest numer linii i wprowadza to ich w błąd.

Przykłady z zeszłego roku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Te 6, 7, 12 czy 17 to wcale nie są numery linii! To są numery taborowe. To jest pierwszy problem, a drugi jest taki, że co mam zrobić jeśli posiadam kartę EKM, a wsiadam do autobusu pozamiejskiego PKSu i nie ma czytnika do odbicia takiej karty? Co ja mam wtedy zrobić? Z jednej strony kontrolerzy raczej pewnie nie będą w tych autobusach z powodu tłoku, ale jednak, tak teoretycznie, co przeciętny pasażer ma zrobić?

Ostatnio zmieniony 02 paź 2014, 19:41 przez krzys123, łącznie zmieniany 1 raz

krzys123 pisze:
Jak wiadomo już za niecały miesiąc będzie martwy sezon...
Możesz powiedzieć co masz dokładnie na myśli? Bo chyba nie przestój w przewozach? Może dziadkowie czasami tak dla żartu sobie rozmawiają pomiędzy sobą, ale jest to tutaj nie na miejscu.
krzys123 pisze:
(...) co mam zrobić jeśli posiadam kartę EKM, a wsiadam do autobusu pozamiejskiego PKSu i nie ma czytnika do odbicia takiej karty? Co ja mam wtedy zrobić?
Problem stary jak EKM i chyba w tym roku będzie również często występował. Powinien tutaj wypowiedzieć się @moderatorzkm jak to będzie w tym roku wyglądało i czy będą z tego powodu jakieś kary dla pasażerów lub przewoźników. Sam jestem tego ciekaw ;) A co do numerów bocznych w PKSie to przyznam się szczerze, że nie zauważyłem wcześniej czegoś takiego.

Awatar użytkownika

krzys123 - na forum dopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi w swobodnym tonie, jednak niezbędny jest umiar. Twoja wypowiedź dotycząca tego szczególnego czasu, a cytowana później przez sebka, była łagodnie mówiąc nie na miejscu. Potraktuj to jako ostrzeżenie.

Co do przywołanych oznaczeń autobusów dodatkowych - są one niezbędne ze względów organizacyjnych. W tym roku postaramy się, aby wspomniane numery nie pokrywały się z numerami linii.
Czas Wszystkich Świętych to szczególny okres dla komunikacji miejskiej, ponieważ zapotrzebowanie na przewozy jest ogromne. W tym czasie pasażerów obsługują również autobusy dodatkowe. Nie możemy wymagać od przewoźników instalowania systemu karty miejskiej w autobusach, które tylko kilka dni w roku, w wyjątkowych okolicznościach wspomagają komunikację miejską.
W tym czasie nie możemy też wymagać aby pasażerowie z EKM, korzystali tylko i wyłącznie z autobusów wyposażonych w odpowiednie urządzenia. Podkreślamy jednak, że także w tych dniach, na wszystkich liniach komunikacji miejskiej obowiązują bilety komunikacji miejskiej, a co za tym idzie - kontrola biletów również jest prowadzona.

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl

Awatar użytkownika

moderatorzkm pisze:
W tym czasie nie możemy też wymagać aby pasażerowie z EKM, korzystali tylko i wyłącznie z autobusów wyposażonych w odpowiednie urządzenia. Podkreślamy jednak, że także w tych dniach, na wszystkich liniach komunikacji miejskiej obowiązują bilety komunikacji miejskiej, a co za tym idzie - kontrola biletów również jest prowadzona.

No, ale to co ja mam zrobić w tej sytuacji? Normalnie używam karty, a teraz co? Mam kupować bilety, od których zamierzaliście odejść specjalnie dlatego, bo to inny autobus?

krzys123 pisze:
Problem jest i wiemy o nim wszyscy.
Jak wiadomo już za niecały miesiąc będzie święto zmarłych (zmienione, bo sebek nie ogarnął tematu)...

Krzysiu, tematu to chyba ty nie ogarnąłeś, co? Wytłumacz różnicę pomiędzy określeniem "martwy sezon" a "święto zmarłych". Czekam z niecierpliwością na twoją odpowiedź.

1-listopadowy problem z autobusami niewyposażonymi w system EKM rzeczywiście powraca co roku i również co roku ZKM niestety nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na proste pytanie, co w takiej sytuacji pasażer chcący skorzystać z EKM ma zrobić.
moderatorzkm pisze:
W tym czasie pasażerów obsługują również autobusy dodatkowe. Nie możemy wymagać od przewoźników instalowania systemu karty miejskiej w autobusach, które tylko kilka dni w roku, w wyjątkowych okolicznościach wspomagają komunikację miejską.

I to jest kolejny komentarz ZKM-u, w którym kompletnie brak odpowiedzi na zadane pytanie! Że linie obsługują autobusy niewyposażone w EKM - OK. Że nie można wymagać od pasażerów z EKM, żeby nie korzystali z tych autobusów - OK. Ale w dalszym ciągu nie wiemy, CO WEDŁUG ZKM MA ZROBIĆ PASAŻER Z EKM PO WEJŚCIU DO TAKIEGO POJAZDU! A tak brzmiało pytanie. Czy jedzie wtedy za darmo (zakładając, że ma przy sobie doładowaną EKM, co kontroler ma możliwość sprawdzić) na zasadzie "siły wyższej"? Czy może ZKM uważa, że powinien w takiej sytuacji skasować bilet jednorazowy? Ten drugi wariant z punktu widzenia samej logiki jest absurdalny, bo to nie pasażera wina, że autobus nie został wyposażony w odpowiednie urządzenia niezbędne do wniesienia przez niego opłaty za przejazd w takiej formie, w jakiej chciał, a jaką ZKM mu oferuje. No ale ZKM zawsze kierował się swoją specyficzną logiką, więc kto wie, jak to wygląda w tym wypadku. Nie wspominając już o tym, jak do sprawy podejdą kontrolerzy...

Ogólnie to wszystko w moim odczuciu wygląda tak, jakby ZKM "bał się" powiedzieć wprost, że w takiej sytuacji pasażer chcący skorzystać z EKM może jechać za darmo, bo wtedy strzeliliby sobie w kolano, a jednocześnie mają świadomość, że w rzeczywistości to się do tego sprowadza. I dlatego zamiast odpowiedzi wprost na zadane pytanie mamy zawsze bełkot taki jak powyżej zacytowany.

Problem z tymi przyklejonymi numerami bocznymi na wozach PKS-u jest za to jeszcze starszy niż EKM. :D I co roku go zgłaszam, bo co roku rzeczywiście wprowadza w błąd pasażerów i już wiele osób "przepuściło" swój autobus, bo przez tę kartkę myślało, że to inna linia.

PS: Z atakiem na Krzysia za ten "martwy sezon" to moim zdaniem lekka przesada. Nie będę krył, że mnie osobiście to bardziej rozśmieszyło niż zniesmaczyło. :D No ale fakt faktem, że żarty z tego typu tematów to generalnie grząski grunt i różne osoby różnie je odbierają.

...

Ostatnio zmieniony 07 gru 2014, 20:51 przez Nick_KM_Elblag, łącznie zmieniany 1 raz

Dla mnie sprawa jest jasna. Wsiadając do wybranego autobusu (z dzieciakami w liczbie piętnastu) młody i głupi byłem nawet nie pytam kierowcy gdzie przy użyciu karty na okaziciela mogę zapłacić za przejazd. Specjalnie wybieram pojazdy (jako miłośnik) które na co dzień nie kursują po naszym mieście. Nie chodzi mi o okradenie ZKM z należnych przychodów ale po to kupiłem tą kartę (10 złotych), i doładowałem ją środkami pieniężnymi aby móc z niej korzystać. Jeżeli jakikolwiek kontroler zarzuci mi jazdę bez skasowanego biletu, to obiecuję, że będzie to pierwsza sprawa sądowa przeciwko ZKM.

Po dokładnym zapoznaniu się z tegorocznym "jadłospisem" linii cmentarnych i opisem całej organizacji tego zamieszania, na razie mam takie uwagi.

1.
ZKM pisze:
25 – 31 października (od soboty do piątku)
(...)
Od godz. 9:00 do ok. 17:00 uruchomione będą dodatkowe kursy autobusów:
(...)
- na linii C z al. Odrodzenia do Dębicy po trasie linii nr 11 przez obie pętle przy cm. Dębica;
Od godz. 9:00 do ok. 13:00 uruchomione będą dodatkowe kursy autobusów na linii nr 11 (do pętli przy al. Odrodzenia).

Trochę to niepotrzebnie przekombinowane i niespecjalnie to rozumiem, bo przecież wychodzi na to, że C i dodatkowe kursy 11 to będzie dokładnie jedno i to samo. :shock:

2. W uwagach do tabelki z trasami linii (załączonej do komunikatu) zamieszczono informację, że w dniach, w których autobusy będą zajeżdżały na obydwie cmentarne pętle (25-31.10), "na DOLNĄ pętlę nie będą zajeżdżały autobusy jadące w kierunku miasta i maksymalnie napełnione już na pętli górnej". Dlaczego nie ma tego w komunikacie?

3. Jak co roku sugeruję, żeby 1 listopada część autobusów rozpoczynała zbieranie pasażerów nie od pętli, tylko gdzieś od połowy trasy. Umożliwiłoby to dostanie się do autobusu pasażerom z wielu przystanków (choćby z Dąbka, 12 Lutego, Hetmańskiej), na których w tym dniu czasami przez pół godziny żaden autobus się nie zatrzymuje, bo wszystkie już wcześniej są przepełnione. Problem powraca co roku, a moja sugestia chyba nie została nigdy wzięta pod uwagę.

Awatar użytkownika

Pisałem na Facebooku z przedstawicielem Arrivy, który napisał mi, że niestety nie będą wystawiane pojazdy pozamiejskie ze strony Arrivy.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.