Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

www.zkm.elblag.com.pl | zkm@elblag.com.pl | marketingzkm@zkm.elblag.com.pl
Dzisiaj jest 24 wrz 2018, 16:33

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość

Ostatnio byłem świadkiem zdarzenia, jak kierowca autobusu wyprosił pasażera, który wsiadł z dużym psem bez kagańca. Kierowca postąpił słusznie, zgodnie z §3 pkt 4
Cytuj:
Zabrania się przewozu: psów bez aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie, nie trzymanych na smyczy i nie mających założonego kagańca. Pies przewodnik nie musi mieć założonego kagańca.
Pasażer po krótkiej niezbyt kulturalnej dyskusji wyszedł z pojazdu, pokazując na pożegnanie niekulturalny gest ręką. Co się robi w przypadku, gdyby jednak pasażer nie chciał wysiąść? Kierowca może zadzwonić wtedy po policję, bądź straż miejską? O ile przyjmą zgłoszenie (jeżeli nie wyśmieją) to co wtedy, pojazd ma czekać na przystanku, aż nie przyjadą? Spowoduje to gigantyczne opóźnienie. To samo tyczy się całego §3.

sebek pisze:
Ostatnio byłem świadkiem zdarzenia, jak kierowca autobusu wyprosił pasażera, który wsiadł z dużym psem bez kagańca.

Był to kierowca cham zapewne, jeden z tych, co to "psów nie lubią". :mrgreen:

sebek pisze:
Pasażer po krótkiej niezbyt kulturalnej dyskusji wyszedł z pojazdu, pokazując na pożegnanie niekulturalny gest ręką.

Eeee tam, w porównaniu z paroma innymi, które w przeszłości miewałem, to ta była zupełnie kulturalna. Gość chciał mnie uprosić, żebym go zabrał tylko dwa przystanki, ale nie uległem. Gestu przyznaję, że nie zauważyłem :D co nie zmienia faktu, że nie robi to na mnie jakiegokolwiek wrażenia.

No dobra, ale przechodząc do sedna, to ja również chętnie poznałbym stanowisko ZKM w tej sprawie, bo jestem go bardzo ciekaw.
sebek pisze:
Co się robi w przypadku, gdyby jednak pasażer nie chciał wysiąść? Kierowca może zadzwonić wtedy po policję, bądź straż miejską?

Przepisy porządkowe ZKM niestety nie odpowiadają wprost na Twoją wątpliwość (ewentualność wzywania interwencji jest tam przewidziana tylko w przypadkach z §2 o pasażerach nietrzeźwych, agresywnych itd.), ale jeżeli żadna ze stron nie zamierza odpuścić i nie da się sprawy rozwiązać inaczej, to jest to chyba jedyne rozwiązanie. No a przede wszystkim to nie widzę jakichkolwiek podstaw do tego, żeby ktoś miałby mi tego zabronić. Ogólnie zabronić wezwania interwencji w jakiejkolwiek sprawie, jeżeli uznałem to za konieczne. Samo więc pytanie, czy kierowca może w takiej sytuacji tak postąpić, wydaje mi się retoryczne.
sebek pisze:
O ile przyjmą zgłoszenie (jeżeli nie wyśmieją)

Przyjąć to raczej przyjmą. Ale nigdy nie wiadomo, ile trzeba będzie na nich czekać, a przede wszystkim czy ta interwencja przyniesie oczekiwany efekt. A tutaj niestety zawiodłem się już nie raz (tyle że policję dotychczas miałem okazję wzywać do troszkę innych, bardziej nietypowych spraw). No i tak jak wspominałeś, pozostaje jeszcze kwestia, co z ewentualnym opóźnieniem kursu i tak dalej.

Fakt, że generalnie jest to jedna z wielu spraw, które nie są jakoś precyzyjnie uregulowane, w związku z czym chętnie zaprosiłbym Szanownego Moderatora do dyskusji. ;)

scorpio44 pisze:
Był to kierowca cham zapewne, jeden z tych, co to "psów nie lubią". :mrgreen:
Nie cham, tylko jeden z nielicznych, którzy potrafią myśleć. Jakby ktoś nadepnął psu na ogon, to nawet łagodny pies by ugryzł. Sam nie raz widziałem jak inni kierowcy robią sobie totalną olewkę z przepisów, w ogóle nie zwracając uwagi, czy ktoś pije piwo, czy drze się i wyzywa innych, a nawet nie widzą lub nie chcą widzieć roweru w zatłoczonym autobusie, gdzie wówczas nie trudno o potknięcie się. :evil:

sebek pisze:
Nie cham, tylko jeden z nielicznych, którzy potrafią myśleć.

No dzięki za uznanie. Ja użyłem tylko określeń, którymi ludzie przeważnie nasze (no bo jednak jest nas paru, ale niestety tylko paru) postępowanie komentują. ;) Jak kogoś z psem bez kagańca wypraszam z autobusu, to z reguły cały autobus jest przeciwko mnie, a czasami jeszcze przez parę przystanków muszę słuchać komentarzy. Kiedyś się tym nawet przejmowałem, teraz mi to już zupełnie nie robi.

sebek pisze:
inni kierowcy robią sobie totalną olewkę z przepisów, w ogóle nie zwracając uwagi, czy ktoś pije piwo, czy drze się i wyzywa innych, a nawet nie widzą lub nie chcą widzieć roweru w zatłoczonym autobusie, gdzie wówczas nie trudno o potknięcie się. :evil:

Nie chciałbym tu komentować postępowania innych kierowców, chociaż niestety nie mogę nie przyznać Ci racji...

A Wczoraj kierowca PKA 1389 nie miał pretensji do pasażerki i jej psa i nawet ją nie wygonił

chada64 pisze:
A Wczoraj kierowca PKA 1389 nie miał pretensji do pasażerki i jej psa i nawet ją nie wygonił
A jakby ktoś np. podczas hamowania nadepnął psu na ogon? Każdy pies potrafi wtedy ugryźć. Pasażerowie również nie powinni być bierni na takie sytuacje, tylko zgłaszać takie coś kierowcy.

sebek pisze:
Pasażerowie również nie powinni być bierni na takie sytuacje, tylko zgłaszać takie coś kierowcy.

Jeżeli kierowca generalnie ma to gdzieś, to i uwaga pasażera raczej niewiele tu zmieni. A na pewno w zdecydowanej większości wypadków tak będzie. NIESTETY...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.