Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
http://www.zkm.elblag.com.pl/zkmforum/

Schemat malowania autobusów
http://www.zkm.elblag.com.pl/zkmforum/viewtopic.php?f=8&t=2323
Strona 1 z 1

Autor:  Nick_KM_Elblag [ 24 lut 2014, 22:06 ]
Tytuł:  Schemat malowania autobusów

Moje pytanie i ten temat dotyczy "jakości" schematów komunikacji miejskiej na autobusach. Jak ZKM interpretuje słowo "schemat"? Że wystarczy nakleić jakiś łuk, machnąć tyłek na zielono, przód na żółto-zielono a wszystkiego dopełni czarna uszczelka od okien? To znaczy, czy ZKM interpretuje to słowo jako tylko i wyłącznie kolory? Moim zdaniem powinno też zostać dokładnie i szczegółowo przedstawione to, w którym co do centymetra ma się zacząć łuk, jakiej ma być grubości i pod jakim kątem ma być. Bo widzę, że wyżej wymienione szczegóły to przewoźnicy wykonują według "widzimisie" co powoduje, że jednak autobusy nie są malowane w sposób jednolity.

Autor:  scorpio44 [ 25 lut 2014, 01:01 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

Nick_KM_Elblag pisze:
Jak ZKM interpretuje słowo "schemat"?

Zapewne inaczej niż Ty, bo tego, o czym mówisz, ZKM nie nazywa tym słowem. :P Mowa jest o wzorze malowania autobusów.

W nowych umowach z przewoźnikami zapisane jest to tak:
ZKM pisze:
Autobusy muszą być pomalowane w żółto-zielone barwy (kolor żółty – RAL 1023, kolor zielony – RAL 6018) wg wzoru dostarczonego przez Zamawiającego.

Więc istnieje dokładny wzór, według którego przewoźnicy są zobowiązani pomalować pojazdy i na którym może nawet wszystko jest przedstawione co do centymetra. Problem polega tylko na tym, że ZKM najwidoczniej podchodzi do tematu mniej więcej tak, jak to opisałeś, tzn. bez przywiązywania wagi do jakichkolwiek detali - wystarczy, że zgadzają się kolory i całość mniej więcej odzwierciedla ten wzór i jest OK. A tak nie powinno być, o czym zresztą pisałem już dawno:
scorpio44 pisze:
podstawowy szkopuł tkwi w tym, co ZKM rozumie pod pojęciem ustalonego jednolitego wzoru malowania. :? Jeszcze raz podkreślę, że jednolite malowanie to nie tylko tyle, żeby zgadzały się mniej więcej proporcje kolorów, tylko powinien się zgadzać każdy najdrobniejszy detal! A nie tak jak w tej chwili, że wozy pomalowane są niby tak samo, a po dokładniejszym przyjrzeniu się daje się zauważyć, że jednak zupełnie inaczej. Kluczowy przykład to to, jak wyglądają czarne paski na środku (na połączeniu zielonego z żółtym). W jednym wozie pomalowany jest tak, w drugim śmak, w trzecim w ogóle go nie ma, i tak dalej. Niestety wszystko wskazuje na to, że dla ZKM-u są to jak zwykle nieistotne detale - wystarczy że autobus jest zielono-żółty i jest OK. To nie tak miało wyglądać!

Po wejściu nowych przewoźników chyba niewiele w tym względzie się zmieniło...

Autor:  moderatorzkm [ 25 lut 2014, 12:34 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

Przewoźnicy otrzymali wzór według którego autobusy powinny zostać przygotowane. W przypadku fabrycznie nowych autobusów - projekty zostały nam przesłane do akceptacji (nie obyło się bez korekt).

Nick_KM_Elblag pisze:
Bo widzę, że wyżej wymienione szczegóły to przewoźnicy wykonują według "widzimisie" co powoduje, że jednak autobusy nie są malowane w sposób jednolity.

Zwracamy uwagę, że poszczególne marki i modele jednak między sobą się różnią - dlatego czasem konieczne jest rozsądne zaadaptowanie wzoru.

scorpio44 pisze:
W jednym wozie pomalowany jest tak, w drugim śmak, w trzecim w ogóle go nie ma, i tak dalej.

Możecie rozwinąć tę myśl?

Autor:  Nick_KM_Elblag [ 25 lut 2014, 13:03 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

Ale rozmiar autobusu nie powoduje tego, że trzeba łuk zrobić grubości nitki jak było to w przypadku PKA. A co do autobusów tymczasowych z Arrivy, są one tylko oklejone okleiną w sposób nieudolny co powoduje, że ta okleina już się zrywa. Tak samo te autobusy dotyczy nieudolne i niedokładne oklejenie wozów przez co autobusy są zielono-żółte-czerwone-białe-pomarańczowe-niebieskie.

Autor:  krzys123 [ 25 lut 2014, 19:32 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

moderatorzkm pisze:
scorpio44 pisze:
W jednym wozie pomalowany jest tak, w drugim śmak, w trzecim w ogóle go nie ma, i tak dalej.

Możecie rozwinąć tę myśl?

Proszę bardzo: W wozie #031 nie ma tego paska, w wozie #037 jest całkowicie reklama, w wozie #096 ten pasek jest, wystarczy w TWB spojrzeć....

Autor:  Nick_KM_Elblag [ 26 lut 2014, 09:51 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

031 i 037 dla twojej wiadomości już nie jeżdżą.

Specjalnie na potrzeby tego tematu do końca tygodnia sporządzę odpowiednie zdjęcia by Moderatora olśniło o co chodzi w tej sprawie i ujrzy prawdziwy problem.

Autor:  moderatorzkm [ 27 lut 2014, 08:32 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

W zupełności wystarczyłoby podanie numerów wozów. Prawdopodobnie większość uwag i tak skupi się na autobusach, które tylko tymczasowo goszczą w naszym mieście, ponieważ zostaną zastąpione fabrycznie nowymi.

Autor:  Nick_KM_Elblag [ 27 lut 2014, 08:45 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

791 z Warbusa, 1383 i 1384 z PKA, 00105 z PKSu. W PKA jeżeli są już pomalowane w elbląski wzór to mogły być dokładnie pomalowane. Tak jak w PKSie.

Autor:  scorpio44 [ 27 lut 2014, 09:26 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

moderatorzkm pisze:
Prawdopodobnie większość uwag i tak skupi się na autobusach, które tylko tymczasowo goszczą w naszym mieście, ponieważ zostaną zastąpione fabrycznie nowymi.

A dlaczego byki w malowaniu tych tymczasowych mają być traktowane jako "mniejsze zło"? Wzór obowiązuje ten sam i wszystkie mają być pomalowane jednakowo.

Autor:  scorpio44 [ 04 mar 2014, 11:09 ]
Tytuł:  Re: Schemat malowania autobusów

Tak w ogóle to w kwestii niewłaściwego malowania pojazdów należałoby zacząć od takiej podstawowej sprawy, że nawet odcienie kolorów nie zawsze są zgodne z wymogami. Weźmy np. małe warbusowe mazy - przecież one są ewidentnie pomarańczowe, a nie żółte (więc RAL 1023 to na pewno nie jest).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/