Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

www.zkm.elblag.com.pl | zkm@elblag.com.pl | marketingzkm@zkm.elblag.com.pl
Dzisiaj jest 25 lis 2017, 12:37

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Wczoraj od godz. 13.30 czekałam na "7" (Nad Jarem). Wg rozkładu miała być o 13.34 . Autobus nie dość, że przyjechał z ponad 10 minutowym opóźnieniem, to na dodatek włączone było ogrzewanie. Numer boczny autobusu 084. Rozumiem, że kierowca nie włączył celowo ogrzewania, ale w sytuacji kiedy serwuje się podwyżkę cen biletów - taka sytuacja to wyjątkowy niefart. Temperatura wewnątrz autobusu była pewnie grubo ponad 40 stopni. Nie wiem o co chodzi z tym grzaniem, ale identyczna sytuacja miała wielokrotnie miejsce w roku ubiegłym. Dokładnie odwrotnie jest w okresie jesienno-zimowym kiedy często w pojazdach jest nieomal tak zimno jak na zewnątrz (tyle tylko, że nie wieje wiatr). Na autobus powrotny (z placu Słowiańskiego) w ogóle się nie doczekałam. Nie przyjechał ani o 15.46 ani o 16.01.
Poza tym, dość kuriozalne jest tłumaczenie ZKM-u, że to radni uchwalili nowe opłaty za bilety i że ceny paliwa w ciągu dwóch lat wzrosły o 30%. Formalnie - to rzeczywiście radni uchwalili. Pytam się jednak czy oni tak uchwalili sami z własnej inicjatywy?, czy może jednak na wniosek ZKM-u? Nie bronię starej Rady bo powinni myśleć samodzielnie, ale to jednak nie fer zrzucać wszystko na Radę skoro ona nie może dziś się ustosunkować do tego zarzutu. Co do wzrostu cen paliw. Zakładam, że faktycznie był taki wzrost. Moje pytanie jest takie: jaki procent kosztów całej usługi przewozu stanowi paliwo? bo z tej wypowiedzi można by wysunąć wniosek, że 100%. Kolejna sprawa to likwidacja biletów miesięcznych i wprowadzenie wieloprzejazdowych. Chyba już bardziej namieszać się tu nie dało. Na tym niewątpliwie korzysta ZKM, ale proszę nie wmawiać pasażerom, że to w trosce o nich. Poza tym mówiąc o cenie biletów nie można patrzeć tylko wybiórczo na niektóre ceny - cennik dotyczy wszystkich rodzajów opłat i przejazdów.

Awatar użytkownika

kawa pisze:
Na autobus powrotny (z placu Słowiańskiego) w ogóle się nie doczekałam. Nie przyjechał ani o 15.46 ani o 16.01.

Mozna wiedziec jaka linia?

chodzi również o "7"

Awatar użytkownika

kawa - opisane przez Ciebie sytuacje miały związek z utrudnieniami związanymi z prowadzonymi obecnie remontami dróg. Zmiany organizacji wpływają na płynność ruchu drogowego i tworzenie się korków. Nie jest to zależne od ZKM, przewoźników czy tym bardziej od kierowców autobusów.
Natomiast kurs o - 15:46 z Placu Słowiańskiego został wykonany z przyśpieszeniem mniej niż 2 minuty.

Ceny paliw mają znaczący wpływ na ceny wszystkich usług, dlatego jest to najważniejszy wskaźnik warunkujący koszty związane z funkcjonowaniem miejskiego publicznego transportu zbiorowego.

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl

Przede wszystkim dziękuję moderatorowi za odpowiedź. Jednak odpowiedź ta jest tylko połowiczna. O tym, że są remonty dróg raczej nikogo przekonywać nie trzeba. Rozumiem to, niemniej w związku z takim stanem rzeczy byłoby uczciwe, aby zmienić cennik z chwilą unormowania sytuacji. Poza tym remonty dróg nie tłumaczą dlaczego jeżdżą autobusy niesprawne technicznie (grzanie). Co do zmiany cen paliw. Nie znam oczywiście kalkulacji. Niemniej logika wykazuje, że poza ceną paliw, na cenę biletu wpływa koszt taboru, utrzymania infrastruktury, płace kierowców i całego Zarządu (dla uproszczenia pomijam jaka firma i za ile faktycznie usługę przewozu wykonuje), koszty ogólne itp. Zatem paliwo to pewnie co najwyżej kilka procent ceny. Zakładając, że jest to nawet 30% w cenie biletu (a sądzę, że to z wielkim zapasem), to z tytułu wzrostu ceny paliwa, bilet normalny nie powinien wzrosnąć bardziej niż o 22 grosze (tj. niecałe 10%). ZKM zafundowało nam nie dość, że wzrost opłat (bilet normalny) o 60 groszy (tj. 25%) to jeszcze, co mnie osobiście bardziej irytuje, likwidację biletów miesięcznych. Od wielu, wielu lat kupowałam bilety miesięczne na wszystkie linie (chociaż było to dla mnie drożej niż kupno pojedynczych biletów) po to, żebym nie musiała za każdym razem pamiętać o kasowaniu biletów i trzymaniu ich w pogotowiu. Teraz sytuacja się zmieniła i już biletów wieloprzejazdowych nie kupuję - jeśli już muszę kasować to nie będę do tego jeszcze dopłacać. Na koniec - mam nadzieję, że nowa Rada Miejska doprowadzi do normalnej sytuacji w tym zakresie i zlikwiduje radosną twórczość "biletową"

Wytłumaczyłbym bardzo szczegółowo, jak to jest z tym ogrzewaniem latem, ale chyba nie powinienem. :D Wersja ZKM-u jest mniej więcej taka, że "to nie ogrzewanie jest włączone, tylko to od silnika i innych mechanizmów generujących ciepło autobus się nagrzewa i można mieć takie wrażenie, jakby było włączone ogrzewanie" i niech tak zostanie. :mrgreen:

Hehe i potem pasażerowie śmierdzą potem i Głaszają skargę do Zkm-u i Alp i to potem Jan Niedziela będzie marudził do pasażerów :mrgreen:

Awatar użytkownika

Mi moderatorzkm na staaaaarym, bardzo starym forum odpowiedział, że to ciepło to pochodzi spod podłogi wagonu #055. :)

Jakoś w innych i to mniejszych miastach nie ma takich problemów z autobusami. U nas to jeszcze upłynie sporo wody w Kumieli zanim komunikacja miejska bedzie komfortowa i na miarę XXI wieku :(

sebek pisze:
Jakoś w innych i to mniejszych miastach nie ma takich problemów z autobusami

Oj bywają.
http://www.wpk.katowice.pl/?itemid=1939
Chociaż może nie tak często.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.