Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
http://www.zkm.elblag.com.pl/zkmforum/

brak kasownika w autobusach
http://www.zkm.elblag.com.pl/zkmforum/viewtopic.php?f=10&t=2302
Strona 1 z 1

Autor:  Kierowca (KM) [ 14 sty 2014, 14:14 ]
Tytuł:  brak kasownika w autobusach

Moje pytanie wiąże się z tym, czy w autobusie miejskim powinny znajdować się przy każdych drzwiach kasowniki. Jeżeli tak to czemu w spółce Arriva przy środkowych drzwiach jest tylko jeden na ekm a na bilet zakupiony w kiosku nie ma kasownika, trzeba się wtedy pchać przez cały autobus

Autor:  scorpio44 [ 17 sty 2014, 13:51 ]
Tytuł:  Re: brak kasownika w autobusach

ZKM się nie kwapi, więc odpowiem ja.

Najpierw czytniki EKM:
SIWZ pisze:
Zamawiający wymaga, aby kasowniki kart bezstykowych zamontowane były w sposób następujący: przy pierwszych i ostatnich drzwiach po jednym a przy środkowych dwa (po każdej stronie wejścia).

Jeżeli więc w wozach Arrivy przy środkowych drzwiach znajduje się tylko jeden (a powiem szczerze, że nawet dokładnie nie kojarzę teraz, jak tam z tym jest), to jest to niezgodne z umową.

Co do kasowników "papierzanych":
SIWZ pisze:
Zamawiający wymaga wyposażenia autobusów w elektroniczne kasowniki (do chwili wycofania ze sprzedaży biletu papierowego), sterowane z kabiny kierowcy w ilości co najmniej 1 szt. w autobusach typu A oraz 2 szt. w autobusach typu B i C, wybijające na kasowanych biletach w sposób trwały i czytelny kod identyfikujący nr autobusu lub nr linii, aktualną datę oraz czas skasowania

I tu niestety jest problem, bo nie jest nigdzie określone, gdzie te kasowniki mają się znajdować. Wymagana jest tylko odpowiednia ich liczba. Umiejscowienie ich w taki sposób, żeby przy środkowych drzwiach nie było żadnego, jest kompletną paranoją, ale wygląda na to, że formalnie tutaj akurat nie ma podstaw się przyczepić. Ktoś po prostu przy tworzeniu tych zapisów nie pomyślał, żeby określić, gdzie dokładnie te kasowniki mają się znajdować, tak jak jest w wypadku tych od EKM.
Niezgodny z umową jest za to sposób, w jaki te papierowe kasowniki biją wydruk na biletach, o czym było już wspomniane w innym wątku.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/