Forum Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

www.zkm.elblag.com.pl | zkm@elblag.com.pl | marketingzkm@zkm.elblag.com.pl
Dzisiaj jest 18 paź 2018, 22:00

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość

Jak tylko powstał ten "nowy" przystanek, od razu mówiłem, że pomijając jego ogólną bezsensowność w tym miejscu, to przede wszystkim jedna wielka masakra będzie zimą, jak trzeba będzie z niego skręcać w lewo w kierunku Stagniewa...
Sugerowałbym, żeby ktoś z ZKM-u wybrał się tam i zobaczył na własne oczy, co tam się dzieje, bo naprawdę warto. Ewentualnie sam postaram się nakręcić tam filmik. Oczywiście najgorzej wygląda to świeżo po opadach śniegu, ale nie tylko. Jest tam ślisko i problem występuje cały czas (wiem że np. wczoraj jeden autobus zakopał się na wyjeździe z tego przystanku). Wyjazd ten jest w ogóle nieodśnieżany, prowadzi on dosyć stromo pod górkę i zawsze jedzie się tam z duszą na ramieniu, nie wiedząc, czy się uda wyjechać, czy utknie się tam na dobre i już nie ruszy. Pół biedy, jak nic Łęczycką nie jedzie i można wziąć większy rozbieg, chociaż wtedy z kolei można skręcając wpaść w ładny poślizg (czego akurat osobiście niedawno doświadczyłem :twisted: ). Ale najgorzej jest wtedy, jak jadą samochody i trzeba się tam zatrzymać. Wtedy naprawdę sporym wyzwaniem jest to, żeby potem ruszyć i wyjechać stamtąd. Ogólnie jest tam jedna wielka masakra!

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć przy okazji raz jeszcze, że i nawet pomijając te zimowe ekstremalne warunki, ten przystanek w obecnej formie to jest kuriozum. Traci się dodatkową minutę (gdzie i bez tego jest w rozkładzie za mało czasu!) na zajechanie tam, żeby w 99% wypadków albo nikt nie wysiadł/nie wsiadł, ewentualnie wsiądzie ktoś, kto chciał jechać do miasta i zaraz krzyk "gdzie pan jedziesz?!" itd. Niby stoi tam dodatkowy słupek dla Stagniewa, ale i tak nie jest to czytelne dla pasażerów, tym bardziej że w rzeczywistości autobusy i tak zatrzymują się mniej więcej w tym samym miejscu (czy do miasta, czy do Stagniewa). Podsumowując to wszystko, obecna lokalizacja tego przystanku jest jedną wielką porażką.

Z powyższym sugerowanym problemem jaki został opisany przez ( scorpio ) zgadzam się. Miałem okazje spotkać się wczoraj z takim problemem jadąc do domu. kierowca po zatrzymaniu na wyjeździe nie mógł ruszyć nie było by z tym problemu w końcu to zima ale niestety w tym miejscu to duże zagrożenie dla pasażerów jak i dla innych uczestników drogowych, Autobus momentami zajmuje większość jezdni. mówiąc krótko to się nadaje do uwagi.

Dzisiaj przez chwilę widziałem jak ten przystanek funkcjonuje w praktyce. Dodatkowy słupek z informacją "6 - kierunek Stagniewo" stoi w miejscu bezsensownym. Niby to za przystankiem, ale żeby się tam zatrzymać to i tak autobusy stają normalnie jak na przystanku. Gorzej jak utrafi się na 31, przyjeżdża on 20 minut wcześniej (ta linia to chyba więcej stoi na pętlach niż jeździ) i blokuje cały przystanek. Taka 6 nie ma wtedy możliwości zatrzymania się pod wspomnianą wcześniej tabliczką i co wtedy? Staje nawet za przystankiem, a nie każdy autobus ma dobrze ustawiony kierunek jazdy ;) a ludzie dobiegający z tyłu widzą i tak sam numer na tylnym wyświetlaczu. Czas żeby tam zajechać jest znacznie dłuższy niż było do tej pory, trzeba jeszcze wliczyć "pogaduszki" z kierowcą typu: Jak to nie jedzie Pan do miasta? To gdzie Pan jedzie? Ale przecież to w drugą stronę, a przyjechał Pan stamtąd! A starsi ludzie to jeszcze nie wszyscy dosłyszą i dzieją się cyrki ;)

Ja sobie właśnie siadam, żeby odświeżyć ten wątek i opisać problem na podstawie swoich własnych niedawnych przeżyć, a tu akurat kolega Sebek mnie ubiegł. :) I w sumie całkiem zgrabnie ująłeś w skrócie wszystko to, co najistotniejsze, i co sam chciałem napisać (zresztą było to wszystko poruszane już wcześniej).
Ja jeszcze powiem od siebie przede wszystkim tyle, że po wczorajszej 6 wręcz BŁAGAM ZKM o lepsze usytuowanie tego nieszczęsnego przystanku, zanim mnie tam kiedyś szlag jasny trafi na miejscu. :twisted: Gdzie go przenieść? Nie wiem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie zatoczki w miejscu, gdzie był on wcześniej (miejsca jest dosyć). A jeżeli z jakichkolwiek bliżej nieokreślonych powodów jest to niemożliwe, to usytuować go gdziekolwiek w sąsiedztwie obecnej lokalizacji, ale w wyraźnie większej odległości od przystanku "właściwego" (w kierunku miasta). Obecne rozwiązanie jest KOMPLETNIE NIECZYTELNE DLA PASAŻERÓW. Zanim przyszła wiosna, nie było tam aż takiego ruchu pasażerów, więc problem nie występował na aż taką skalę. Teraz ja już nie mam pomysłu na to, w jaki sposób tam zajeżdżać, jak pokazywać, że jadę do Stagniewa itd., żeby nie leciał do mnie tłum ludzi chcących, co z góry wiadomo, jechać do miasta.

sebek pisze:
Dodatkowy słupek z informacją "6 - kierunek Stagniewo" stoi w miejscu bezsensownym. Niby to za przystankiem, ale żeby się tam zatrzymać to i tak autobusy stają normalnie jak na przystanku.

No dokładnie! :D W tym jest sedno sprawy, że tam po prostu nie da się jakoś czytelnie zaakcentować, że się podjeżdża w inne miejsce niż normalnie. Ostatnio próbowałem nie zajeżdżać w ogóle na zatoczkę, tylko zatrzymywać się na środku, na wysokości tego słupka. Też ni chu chu... Wszystkie babcie "czas start" i sprint do autobusu. :twisted: Ja oczywiście wiem dobrze, że spośród tych 10 biegnących osób żadna nie chce jechać do Stagniewa, no ale też nie zamknę im drzwi przed nosem i nie ucieknę, bo potem dla odmiany przyjdzie skarga od jakiegoś nadgorliwca niezorientowanego w temacie, że kierowca cham bezczelnie ucieka pasażerom. Krzyczenie, że jadę do Stagniewa, pokazywanie wyświetlacza itd. też nie pomaga, a jeżeli nawet w końcu ludziska pojmą i wysiądą, to i tak straciłem już na to całe zamieszanie dodatkową minutę, gdzie i bez tego jestem już opóźniony, a zanim dojadę do Stagniewa, będę opóźniony jeszcze dwie minuty bardziej, gdyż na przejazd tego odcinka wyliczyli w rozkładzie 3 minuty (kolega Wodzu może przeliczyć, z jaką prędkością musiałbym tam wtedy jechać :mrgreen: ). Wczoraj ostatecznie stwierdziłem, że jakiekolwiek wołanie/pokazywanie ludziom czegokolwiek nie ma większego sensu i siedziałem cicho, a dzięki temu troszkę ludzi zanim pojechało w planowanym kierunku zaliczyło jeszcze najpierw wycieczkę krajoznawczą. :mrgreen:

Proszę ZKM o zrobienie czegoś z tym fantem, jak i o dodanie w końcu brakujących dwóch minut do czasu przejazdu między Dębicą a Stagniewem i z powrotem (a jeżeli przystanek mimo wszystko zostanie tam gdzie jest, to wtedy w kierunku Stagniewa trzech minut).

Moim zdaniem ten przystanek można by usytuować mniej więcej tutaj
https://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=54 ... 6,,0,17.81

Awatar użytkownika

sebek - ta lokalizacja niestety nie wchodzi w grę m.in. ze względu na organizację ruchu.
Przypomnijmy, że przystanek został przeniesiony z poprzedniej lokalizacji na polecenie policji. Powód był bardzo istotny - potencjalne zagrożenie dla pieszych przekraczających jezdnię. Swoją drogą nie było tam możliwości wybudowania zatoki przystankowej.
Postaramy się poprawić oznakowanie na obecnym przystanku.

ul. Browarna 90
82-300 Elbląg
http://www.zkm.elblag.com.pl
tel. 55 230 79 00
fax 55 230 79 01
zkm@softel.elblag.pl
marketingzkm@zkm.elblag.com.pl

moderatorzkm pisze:
Przypomnijmy, że przystanek został przeniesiony z poprzedniej lokalizacji na polecenie policji.

Nie kojarzę, żeby ZKM kiedykolwiek wcześniej podał oficjalnie powód przeniesienia tego przystanku, a zatem to nie przypomnienie, tylko informacja. :P (dobra, pewnie się znowu czepiam :D)

moderatorzkm pisze:
nie było tam możliwości wybudowania zatoki przystankowej.

Ale z jakiego konkretnie powodu nie było takiej możliwości? No bo na pewno nie z powodu braku miejsca.

moderatorzkm pisze:
Postaramy się poprawić oznakowanie na obecnym przystanku.

Nie zaszkodzi, tyle że to raczej nie rozwiąże problemu, bo to nie w oznakowaniu tkwi jego źródło. Pisałem na samym wstępie, że obecne rozwiązanie jest kompletnie nieczytelne dla pasażerów, tyle że owa nieczytelność bierze się przede wszystkim z tego:
sebek pisze:
Dodatkowy słupek z informacją "6 - kierunek Stagniewo" stoi w miejscu bezsensownym. Niby to za przystankiem, ale żeby się tam zatrzymać to i tak autobusy stają normalnie jak na przystanku.

scorpio44 pisze:
tam po prostu nie da się jakoś czytelnie zaakcentować, że się podjeżdża w inne miejsce niż normalnie.

Kwestia oznakowania słupka pozostaje w tym wypadku sprawą drugorzędną. Co z tego, że umieści się na nim dajmy na to nawet jakąś wielką "oczojebną" tablicę z informacją, że z tego miejsca autobusy odjeżdżają do Stagniewa, skoro dalej nie będzie wiadomo, na który przystanek dany autobus właśnie podjechał? No ale dobre i to, zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi.

Dobra dobra milusińscy wszystko wszystkim, ale co powoduje ten idiotycznie umieszczony przystanek?? A to że kierowca, który chciałby trzymać się rozkładu i przepisów ruchu drogowego musi wybrać czy przekroczyć prędkość i złapać 200PLN i 6pkt czy może opóźnić i zeszczać się w gacie (bo i tak nawiązując do toalet, których nie ma musi oddać mocz na ów "koło"). Czy ktoś pomyślał z jaką prędkością i to pod górę musiałby się poruszać pojazd, w którym znajduję się kierowca i 15 pasażerów? A sam pojazd waży bagatela ok. 8ton. Czy umysł Pana, który wymyślił owe czasy przejazdów na odcinku 2,5km Dębica-Stagniewo i założył, że autobus przejedzie ten odcinek w 3min jest logicznym rozumowaniem? Średnia prędkość pojazdu wynosi na tym odcinku 50km/h, ale pamiętajmy, że autobus wyjeżdża z fatalnie umiejscowionego przystanku Dębica na czym traci już od 30 do 40 sekund, na rozpędzenie pojazdu potrzebuje ok. 20sekund, po czym musi się zatrzymać przy Działkach. Co za tym idzie z czasu 3min zostaje mu 30sekund, a ma do pokonania jeszcze ok. 1km. Zostaje nam jeszcze przystanek na skrzyżowaniu do Stagniewa i wąska dróżka, na której niejednokrotnie trzeba zwolnić lub się zatrzymać, bo z przeciwnej strony nadjeżdża pojazd. Wjeżdżając na pętle, kierowca patrząc na wyświetlacz GPS widzi czas -3min. Konsekwencją tego jest brak przerwy dla kierowcy, która trwa 2min, a kierowca na pętli Stagniewo musi jeszcze zawrócić, co w niektórych przypadkach trwa nawet 1min. Suma sumarum kierowca wyjeżdżając z pętli Stagniewo jest na samym początku opóźniony o 2-3min, a gdzie w tym czasie miejsce na załatwienie własnych potrzeb?

Najśmieszniejsze jest to, że do września 2002 r. (czyli do momentu wprowadzenia modyfikacji trasy przez dodanie objazdu przez Rawską i Grottgera) czas przejazdu między Dębicą a Stagniewem był o minutę dłuższy! Wynosił 4 minuty, a już wtedy kierowcy narzekali, że jest go za mało! I nagle surprise - nowy rozkład, w którym mało że czasu tam nie dodano, to skrócono go o jeszcze minutę. :shock: I tak zostało do dzisiaj. No a odkąd teraz dodatkowo doszło zamieszanie z nową lokalizacją tego nieszczęsnego przystanku na Dębicy, to już w ogóle brakuje jeszcze więcej czasu.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.